×

Error message

FAQ

Ból karku

Jedna z najczęstszych dolegliwości pacjentów pracujących w pozycji siedzącej, zwłaszcza korzystających z komputera i/lub dokumentacji. Długotrwała pozycja siedząca z przodopochyleniem głowy predysponuje do występowania bólów karku. Często przy długotrwałym leżeniu, czy podnoszeniu kończyn do góry występuje drętwienie kończyn górnych.

Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest chorobą neurologiczną osób młodych. Częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza między 20-30 rokiem życia. Początkowe objawy choroby mogą być mało charakterystyczne. Może to być utrzymujące się drętwienie, mrowienie jednej kończyny lub dwóch po tej samej stronie. Czasem objawy dotyczą oczu np. ból oka z zaburzeniami widzenia (pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego) lub podwójne widzenie.

Bóle korzeniowe (rwa kulszowa, rwa barkowa)

Bóle korzeniowe najczęściej są wynikiem chorób kręgosłupa (dyskopatie- przepukliny jąder miażdżystych krążków międzykręgowych i choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa). Świadczą o zaawansowaniu problemu i wymagają uważnej diagnostyki i leczenia. Najczęściej wystąpienie zespołu korzeniowego poprzedzone jest bólem odpowiedniego odcinka kręgosłupa.

Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego

Zdecydowanie jedną z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów u neurologa są bóle kręgosłupa, w tym na pierwszym miejscu bóle odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Problem dotyczy wszystkich grup wiekowych. Występuje zarówno u osób pracujących w pozycji siedzącej jak i tych pracujących fizycznie. Uważa się, że bóle kręgosłupa są najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich.

Zawroty głowy (Vertigo)

Zawroty głowy stanowią jedną z najczęstszych dolegliwości z powodu, których chorzy zgłaszają się do neurologa i laryngologa. Jednak ustalenie właściwej diagnozy nie zawsze jest łatwe. Bywa, że rozwikłanie zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości jest trudne, a często już na ich podstawie można zróżnicować rodzaj zawrotów głowy.

Ból głowy

Bóle głowy to szeroka dziedzina neurologii, typowa dla tej specjalności. Należy pamiętać, że najczęściej bóle głowy są efektem innych chorób takich jak np. nadciśnienie tętnicze, choroby kręgosłupa szyjnego czy zwykłe infekcje- wszystkie one wymagają uwagi i odpowiedniego leczenia. Najczęściej wystarcza leczenie choroby podstawowej. Odpowiednie ustawienie leczenia przeciwnadciśnieniowego lub wyleczenie infekcji górnych dróg oddechowych czy zatok przynosowych powoduje ustąpienie dolegliwości.